parallax background

درس11 دستیاری دندانپزشکی – دندانپزشکی ترمیمی بخش6

ترمیم کامپوزیت
درس10 دستیاری دندانپزشکی – دندانپزشکی ترمیمی بخش5
می 2, 2018
بهداشت دست
درس14 کنترل عفونت – نقش بهداشت دست در کنترل عفونت های دندانپزشکی
ژوئن 26, 2018
عنوان درس
درس11 دندانپزشکی ترمیمی برای دستیاران دندانپزشکی - بیلد آپ
اهداف آموزشی
پس از فراگیری این درس، شما با بیلد آپ دندان آشنا می شوید.
قابل استفاده برای
کلیه دانشجویان دندانپزشکی و دستیاران با تجربه و تازه کار
آزمون پایانی
به زودی اضافه می شود.

ترمیم های وسیع و یا به عبارت دیگر بازسازی دندان را بیلدآپ می نامند. بیلد آپ در بیشتر موارد برای دندان های اندو شده (عصب کشی شده) کاربرد دارد.

 بیلدآپ دندانهای قدامی را با کامپوزیت و بیلدآپ دندانهای خلفی را با آمالگام انجام می دهند.  بیلد آپ دندانهای قدامی صرفاً با کامپوزیت انجام می شود چون جنبه زیبایی دارد.

برای استحکام بیشتر، بیلدآپ را با پین داخل کانال و یا پین داخل کانال انجام می دهند. پین داخل کانال الزاماً در دندان های عصب کشی شده به کار می‌رود چون داخل کانال ریشه قرار می‌گیرد اما پین داخل عاج ممکن است در دندانهای زنده و یا دندان های عصب کشی شده به کار رود.

لازم به ذکر است که پین داخل عاج معمولاً برای دندانهای زنده بیشتر استفاده می شود ولی دندان های عصب کشی شده بیشتر با پین داخل کانال بیلدآپ می شود.

 

پین داخل کانال در بزرگترین کانال ریشه قرار می‌گیرد تا نیازی به  گشاد کردن ریشه های نازک نداشته باشیم که به این ترتیب خطر کمتری متوجه دندان می شود. معمولاً پین داخل کانال را در کانال دیستال دندانهای مولر پایین و کانال پالاتال دندانهای مولر بالا قرار می دهند.

اندازه های پین داخل کانال و داخل عاج

پین داخل کانال در سه اندازه  کوچک (S) متوسط (M) و بزرگ (L) به بازار عرضه می‌شود. دندانپزشک متناسب با قطر کانال دندان ممکن است یکی از اندازه های پین داخل کانال را درخواست کند.

برای استحکام بیشتر، پین داخل کانال را با سمان آغشته کرده، در کانال ریشه قرار می دهند.  توجه کنید که قوام سمان باید خامه ای باشد. 

پس ازسفت شدن سمان که معمولاً چند دقیقه  طول می کشد سایر مراحل ترمیم دندان با آمالگام انجام می گیرد که معمولا از نوار ماتریکس، ماتریکس هولدر و یک یا دو عدد وج استفاده می شود.

 معمولاً برای انجام بیلدآپ از چند واحد آمالگام مخصوصاً در دندانهای مولراستفاده می شود. 

پین داخل عاج معمولا تک سایز است و اندازه آن ۴ میلیمتر می باشد. 2 میلی متر از آن داخل عاج دندان و 2 میلی‌متر دیگر درون آمالگام قرار می گیرد.

برگشت به صفحه دستیاری دندانپزشکی

درس10 دندانپزشکی ترمیمی برای دستیاران دندانپزشکی – وسایل ترمیم کامپوزیت

درس12 دستیاری دندانپزشکی- روکش دندان و بریج