parallax background

درس15 دستیاری دندانپزشکی- جراحی دندان و دهان

پست و کور
درس13 دستیاری دندانپزشکی- پست و کور
آگوست 27, 2018
عنوان درس
درس15 دستیاری دندانپزشکی- جراحی دندان و دهان
اهداف آموزشی
پس از فراگیری این درس شما با وسایل و ملزومات لازم برای انجام جراحی دهان آشنا خواهید شد.
قابل استفاده برای
کلیه دستیاران دندانپزشکی با تجربه و تازه کار، دانشجویان دندانپزشکی
آزمون پایانی
به زودی اضافه می شود.
به زودی ویدئو اضافه می شود.

جراحی دندان و کشیدن دندان از مباحث پرکاربرد و کلیدی محسوب می شوند و بعضی از مشکلات دهان و دندان را فقط با جراحی می توان حل کرد. انجام بعضی از جراحی های دهان فقط در محیط بیمارستان قابل اجرا است اما بعضی دیگر را می توان در مطب های دندانپزشکی انجام داد که شامل جراحی دندان نهفته و نیمه نهفته، جراحی لثه، و کاشت ایمپلنت می‌شود.  بعضی از وسایل مورد نیاز برای این جراحی‌ها مشترک است و بعضی دیگر کاملا تخصصی هستند که لازم است در جای خود به بررسی آنها بپردازیم.

پک جراحی (ORAL SURGERY PACK)

پک جراحی بغچه ای است شامل پارچه ها و وسایل مورد نیاز جراحی. پک جراحی ممکن است از بازار خریداری شود و یا اینکه در مطب استریل شده باشد. معمولاً بر روی پک جراحی که در مطب استریل  شده است چسب اندیکاتور (اندیکاتور کلاس 1) قرار داده می شود تا پک های استریل از پک هایی که هنوز استریل نشده اند قابل تشخیص باشند. پک هایی که از بازار تهیه میشود همگی استریل هستند اما باید به تاریخ مصرف آنها دقت شود.

باز کردن پک استریل 5

کلیه پارچه ها و وسایل مورد نیاز جراحی درون دو لایه پارچه پیچانده می‌شوند که وظیفه پارچه های خارجی جلوگیری از نفوذ عوامل بیماریزا به داخل پک های استریل است. بنابراین پارچه های خارجی باید از جنسی انتخاب شوند که فواصل بین تار و پود آن ها حداقل باشد.

نحوه باز کردن پک استریل

  قبل از اینکه پک استریل را باز کنید نوع و تعداد وسایل موجود در آن را چک کنید. در صورتی که چسب روی پک، تغییر رنگ نداده باشد به منزله استریل نبودن پک است. قبل از بازکردن پک استریل، باید میزی که قرار است پک را بر روی آن باز کنید ضدعفونی نمایید. قبل از باز کردن لازم است عدم وجود سوراخ و پارگی در پک را چک کنید و پک را در وسط میز طوری قرار دهید که چسب اندیکاتور در سمت شما قرار بگیرد.

باز کردن پک استریل

 با رعایت فاصله مناسب، نوار چسب اتوکلاو را به طور کامل از بسته جدا کرده، سپس با دو انگشت لایه رویی را گرفته آن را به طرف دور از خود باز کنید به نحوی که دستتان با سطح داخل تماس نداشته باشد.

باز کردن پک استریل 2

سپس لبه های کناری پک را باز نمایید

باز کردن پک استریل 3

و در آخر لبه ای که نزدیک شما است را باز کنید بدون آن که لباس یا شی دیگری با آن برخورد داشته باشد.

اگر پرستار غیراستریل در دسترس است در این مرحله دستکش استریل را بپوشید در غیر این صورت صبر کنید و سایر ملزوماتی که در پک استریل وجود ندارد را به آن وارد نمایید. از سایر افراد غیر استریل بخواهید در تمام مراحل با جلوگیری از تماس با سطوح داخلی پک، روش آسپتیک (جلوگیری از انتقال آلودگی) را رعایت کنند.

اضافه کردن سایر ملزومات

پوشش خارجی انواع نخ های بخیه، تیغ بیستوری و گاز استریل را بر اساس نیاز باز نموده و به روش آسپتیک به محیط استریل اضافه نمایید.

چیدن وسایل

اگر استریلیزاسیون در مطب توسط اتوکلاو انجام شده باشد موقعی که چهار لبه پک استریل باز شد به اندیکاتور کلاس ۶ برخورد می کنید که باید تغییر رنگ آن را کنترل نمایید .وسایل داخل ست را به ترتیب استفاده به نحو صحیح روی‌ شان استریل بچینید. کلیه وسایلی که درون رسیور (ظرف قلوه ای شکل) قرار داده شده اند را خارج نمایید تا رسیور قابل استفاده باشد. بهتر است وسایل مشابه به ترتیب اندازه در کنار هم بر روی شان چیده شوند. وسایل ظریف را جهت جلوگیری از خرابی و محافظت آنها، در کنار هم و دور از وسایل سنگین و بزرگ قرار دهید. ظرف مخصوص بتادین (گالی پات) را در لبه شان استریل به نحوی قرار دهید که فرد غیر استریل بتواند محلول بتادین را بدون ریختن محلول روی محیط استریل و تماس با بدنه ظرف، داخل آن بریزد.

در موقع شروع جراحی یک شان پرفوره در موضع جراحی قرار دهید تا جراحی آغاز شود.


وسایل جراحی دندان نهفته